Güncel Haberler

ABD uçak seyahatlerinde Covid-19 testi yaptırma zorunluluğunu kaldırıyor

ABD, ülkeye uçakla seyahat eden yolcular için uçuş gününde Kovid-19 testi yaptırma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Uygulamanın 12 Haziran’da yürürlüğe girmesi bekleniyor

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), ülkeye uçakla seyahat eden yolcular için uçuş gününde Kovid-19 testi yaptırma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Tedbirin, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin uluslararası seyahatlerde Kovid-19 testi gerekmediği yönündeki kararının ardından alındığını söyleyen yetkililer, test ihtiyacının her 90 günde bir yeniden değerlendirileceğini ve potansiyel olarak yeni test yapılması durumunda gerekli olabileceğini vurguladı. sorunlu varyantlar ortaya çıkıyor.

Uluslararası seyahat öncesi zorunlu testler, geçen yıl ABD Başkanı Joe Biden’ın Çin, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan ve İran gibi birçok Avrupa ülkesine yönelik seyahat yasağını kaldırmasıyla uygulamaya konmuştu. Aynı dönemde, Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat eden göçmen olmayan yetişkinlerin de bazı sınırlı istisnalar dışında tam doz Kovid-19 aşısı yaptırmaları gerekiyordu.

Zorunlu test ilk uygulamaya konulduğunda, tamamen aşılanmış kişilerin seyahatten üç gün önce negatif sonuç vermesi gerekiyordu ve aşılanmamış kişilerin de seyahat gününde yapılan testte negatif sonuç vermesi gerekiyordu. Ancak kasım ayında Omicron varyantının ortaya çıkmasının ardından kurallar sıkılaştırıldı ve aşı durumu ne olursa olsun tüm yolcuların seyahat gününde negatif test ibraz etmeleri zorunlu hale getirildi.

Havayolları ve turizm şirketleri, Kovid-19 testlerinin uluslararası seyahat rezervasyonlarını olumsuz etkilediğini söyleyerek aylardır bu kuralın kaldırılması için baskı yapıyor. Pek çok ülke, turizmi teşvik etmek amacıyla aşıların tamamını yaptıran kişilere yönelik test zorunluluğunu kaldırdı.

Uygulamanın Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 Haziran Pazar günü Doğu saatine göre gece yarısı yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu tarihten itibaren tedbir amaçlı olarak Kovid-19 testi yapılması önerilecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking