Güncel Haberler

Almanya’da ‘antisemitizm operasyonu’: Aralarında Türklerin de olduğu 17 kişi gözaltına alındı

Başta Münih olmak üzere birçok şehirde eş zamanlı düzenlenen operasyonda yaşları 18-62 arasında değişen 15 erkek ve iki kadın gözaltına alındı. Bu şüphelilerden bazılarının Türk ve Alman çifte vatandaşlığı bulunuyor.

REKLAM

Almanya’da güvenlik güçleri, sosyal medyada “Yahudi karşıtı nefret söylemi” paylaştığı iddiasıyla aralarında Türk uyruklu Almanların da bulunduğu 17 kişinin evine baskın düzenledi.

Münih başta olmak üzere Land’in birçok şehrinde eş zamanlı düzenlenen baskınlarda yaşları 18 ile 62 arasında değişen 15 erkek ve iki kadın tutuklandı.

Alman haber ajansı DPA, polisin şüphelileri sorguladığını ve evlerinde cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere çok sayıda delil ele geçirdiğini söyledi.

Şüphelilerin, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırılarını “kutladıkları” ve “yasaklı terör örgütlerinin sembollerini kullanarak sosyal medyada Yahudi karşıtı nefret söylemi yaymakla” suçlandıkları iddia edildi.

Şüpheliler arasında Alman-Türk çifte vatandaşlığı da bulunuyor

Şüphelilerden birinin, WhatsApp’taki bir okul sohbetine palyaço gösteren ve “Yahudileri yırtın” yazan bir çıkartma gönderdiği iddia edildi.

Alman-Türk çifte vatandaşlığına sahip bir başka kişi ise, kendisi adına “Yahudi çocukları yıkımdan başka hiçbir şeyi hak etmez” şeklinde yazmakla suçlanıyor.

Bir diğer şüpheli ise Türk vatandaşı, 7 Ekim saldırılarından kısa bir süre sonra Adolf Hitler’in fotoğrafını “Bütün Yahudileri öldürebilirdim ama neden öldürdüğümü göstermek için bazılarını hayatta bıraktım” başlığıyla paylaşmakla suçlanıyor. Bu mesajın yanında Filistin bayrağını, “Özgür Filistin” yazısını ve zafer işaretini içeren bir emoji paylaştığı iddia ediliyor.

“Antisemitizm Yahudi vatandaşların günlük yaşamlarını olumsuz etkiliyor”

Bavyera polis teşkilatının nefret suçlarıyla mücadele şefi Michael Weinzierl, “Ne yazık ki antisemitizm Almanya’daki pek çok Yahudinin günlük yaşamını olumsuz etkiliyor” dedi. Hamas’ın İsrail’e yönelik terör saldırısı da Almanya’daki Yahudilerin yaşamlarını olumsuz etkiliyor.” . Bir açıklama yaptı.

Nefret söylemine karşı katı kurallara sahip olan Almanya’da, gamalı haç gibi yasaklı Nazi sembollerinin asılmasıyla bağlantılı çok sayıda baskın düzenlendi. Nazi döneminde 6 milyon Avrupalı ​​Yahudinin katledildiği Holokost’un inkarı da ülkede yasaklandı.

İsrail ile Hamas arasındaki savaş, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarında yaklaşık 1.200 kişinin ölmesinin ardından çıktı. Filistinli sağlık yetkililerine göre İsrail’in Gazze’ye yönelik misilleme saldırıları şu ana kadar 12.700’den fazla insanı öldürdü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking