Güncel Haberler

“Ben Türk’üm” diyen İran 9. Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan’ın seçim zaferini kutladığı şarkı gündem yarattı

İran'da reformcu Tebriz milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, rakibi Said Celili'yi mağlup ederek İran'ın dokuzuncu cumhurbaşkanı seçildi. Ülke genelinde yaklaşık 59 bin merkeze dağılan sandıklarda toplam 30 milyon 530 bin 157 oy kullanılırken, Pezeşkiyan oyların yüzde 53,7'sini aldı; Muhafazakar Said Celili oyların yüzde 44,4'ünü aldı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Pezeşkiyan'ın destekçileri kutlama yapmak için sokaklara çıktı. 14. dönem cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 53,7'sini alarak ülkenin dokuzuncu cumhurbaşkanı olan İranlı Mesud Pezeşkiyan, seçim kutlamalarında “Türk'ün Hayatı Bükülmez” şarkısını tercih etti.

MESUD PEZEŞKİYAN KİMDİR?

İran'ın yeni cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkian, 1954 yılında İran'ın Batı Azerbaycan eyaletinin Mahabad şehrinde İranlı Türk bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Soyadı Farsça'da “doktor” anlamına gelen Pezeshkiyan, eğitimini Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nde tamamladı. Pezeşkiyan, 1980-1988 yılları arasında İran-Irak Savaşı'nda hem asker hem de doktor olarak görev yaptı. Savaştan sonra eğitimine Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi Genel Cerrahi Bölümü'nde devam eden Pezeşkiyan, 1993 yılında kalp cerrahisi alanında uzmanlaştı. 1994-1999 yılları arasında 5 yıl süreyle Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü olarak görev yaptı.

3

Siyasi hayatına 1997 yılında Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde sağlık bakan yardımcısı olarak başlayan Pezeşkiyan, 2001-2005 yılları arasında sağlık bakanı olarak görev yaptı. Eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın iktidara gelmesinden sonra iki yıl siyasetten uzak kalan Pezeşkiyan, bu görevi üstlendi. 2008 yılında İslam Danışma Meclisi'nin sekizinci döneminde Doğu Azerbaycan eyaletini temsilen parlamentoya girmeyi başardı.

4

2013 cumhurbaşkanlığı seçimi için başvuran Pezeşkiyan, Ekber Haşimi Rafsancani'nin kendisini aday göstermesinin ardından yarıştan çekilmişti. Pezeshkian, 2016 yılında 4 yıl boyunca İran parlamentosunun başkan yardımcısı olarak görev yaptı. 2021 Cumhurbaşkanlığı seçimi için yeniden başvuru yapan Pezeşkiyan, Anayasayı Koruma Kurulu tarafından reddedildi. Pezeşkiyan, 1 Mart'ta yapılan 12. dönem parlamento genel seçimlerinde Tebriz milletvekili olarak yeniden parlamentoya girdi. (İHA)
Bu içerik Seray Üstün tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Düğünden Önceki Lanetli Gece: Düğününe birkaç saat kala vurulduDüğünden Önceki Lanetli Gece: Düğününe birkaç saat kala vuruldu
Arkadaşlarının uyarılarına aldırış etmedi... Cesedi parçalanmış halde bulundu: tekne pervanesinden detay!Arkadaşlarının uyarılarına aldırış etmedi… Cesedi parçalanmış halde bulundu: tekne pervanesinden detay!
Bir grup profesyonel için yeni bir görev geliyor!  Tartışmalı düzenleme geri dönüyorBir grup profesyonel için yeni bir görev geliyor! Tartışmalı düzenleme geri dönüyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş