Güncel Haberler

BM: Gazze’de 150 binden fazla hamile kadın, ciddi sağlık riskleriyle karşı karşıya

UNRWA'nın X sosyal medya platformunda Gazze Şeridi'nde yeni doğmuş çok zayıf bir bebeğin fotoğrafı paylaşıldı.

Fotoğrafa gelince, “Habibe küçük bir çadırda doğdu. 2 haftalık ve ağırlığı 2 kilodan az.” Açıklamada, dünyada hiçbir çocuğun bu şekilde acı çekmemesi gerektiğinin ve artık ateşkesin gerekli olduğunun altı çiziliyor.

Açıklamada ayrıca Gazze Şeridi'ndeki hamile kadınların durumuna da dikkat çekilerek, “Gazze'de 150 binden fazla hamile kadın, yerinden edilme ve savaş nedeniyle ciddi sağlık sorunları ve risklerle karşı karşıya” denildi. Söylendi.

Bugün UNRWA, Han Yunus'taki enstitüye bağlı bir okulun resimlerini yayınladı. Videoda, İsrail'in bir hafta önce başlayan tahliye uyarılarının ardından saldırılarda ağır hasar gören Filistinlilerin yeniden okula sığındığı görülüyor.

Açıklamada, “Filistinlilerin bir kez daha Refah'tan, suyun ve altyapının bulunmadığı Han Yunus'a göç etmesiyle, dünyanın gözleri önünde yeni bir çaresizlik seviyesi ortaya çıktı” vurgusu yapılıyor.

İsrail ordusu 6 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilen Filistinlilerin sığındığı Refah'ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılması gerektiği uyarısında bulundu.

Daha sonra 7 Mayıs'ta İsrail ordusu Gazze'nin Refah bölgesine kara saldırısı düzenleyerek Mısır sınırının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurdu.

İsrail Güvenlik Kabinesi'nin 10 Mayıs'ta Refah kentine yönelik kara saldırılarının “alanını genişletme” kararını onayladığı bildirildi.

UNRWA, yaklaşık 360.000 Filistinlinin, İsrail saldırılarının hedefi olan güney Gazze Şeridi'ndeki Refah bölgesini terk etmek zorunda kaldığını bildirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş