Güncel Haberler

‘Ek zam’ gelmezse emekli yine aç kalacak – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Milyonlarca emekli açlık sınırının altındaki ücretlerle geçinmeye çalışırken gözleri Temmuz ayındaki artışlarda. Hükümet, Temmuz mevzuatından kaynaklanan artışların ötesinde daha fazla artış yapmakla ilgilenmiyor.

Yayınlanma: 17.04.2024 – 04:00

Abo Ol

Google Haberleri

SSK ve Bağ-Kur
Emekli aylıkları her 6 ayda bir enflasyon oranında artırılıyor. Tahminler 6 aylık enflasyonun yüzde 20-25 aralığında olacağı yönünde. Daha fazla artış yapılmaması durumunda Hazine tarafından temel emekli maaşı 10 liraya çıkarılan binlerce emekliye herhangi bir artış sağlanamayacak. Emeklinin asıl emekli maaşının 10 bin lira olması durumunda alacağı artış 2 bin 500 lira olacak, aylık maaşı ise 12 bin 500 liraya çıkacak. Emekli memurlar da bu yılın ikinci yarısında toplu pazarlıkta yüzde 10'luk bir artıştan yararlandı. Yarı yıllık enflasyon yüzde 20 ise ve emekli memurun enflasyon farkı yüzde 5 ise, ikinci yarıyılda yüzde 10'luk artışla maaşındaki artış yüzde 15 olacak. Şu anda en düşük emekli sandığı emekli maaşı 12 bin 423 lira.

Yüzde 15 oranında zam yapılması durumunda kamu çalışanlarının en düşük emekli maaşına 1.864 lira zam yapılacak. Yani 14 bin 287 liraya çıkacak. Dolayısıyla hem emekli memurların hem de işçilerin emekli maaşları mevcut açlık sınırının altında kalacak. Gelecek yılın başında emekli maaşları ile açlık sınırı arasındaki fark daha da açılacak. Aylık ücretleri açlık eşiğinin üzerine çıkarmak için daha büyük artışlara ihtiyaç duyulacak.

Cumhuriyet Tatil otel rezervasyonu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş