Güncel Haberler

İsrail-Hamas savaşı: Avrupa Parlamentosu ilk defa ‘kalıcı ateşkes’ çağrısında bulundu

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Ateşkes çağrısı, Avrupa Parlamentosu’nun Ekim ayında benimsediği ve Gazze’deki sivillere yardım akışını hızlandırmak için insani bir “duraklama” çağrısında bulunan önceki tutumundan önemli bir değişikliği temsil ediyor.

REKLAM

Avrupa Parlamentosu ilk kez Gazze’de “kalıcı ateşkes” ve İsrail ile Hamas arasındaki savaşa çözüm bulmak için siyasi çabaların başlatılması çağrısında bulundu.

Tamamen sembolik ve hukuki değeri olmayan karar, Perşembe günü Strazburg’daki genel kurulda merkez sağ milletvekillerinin kaygılarına yanıt vermek amacıyla varılan uzlaşmanın ardından 312 lehte, 131 aleyhte ve 72 çekimser oyla kabul edildi.

Ateşkes çağrısı, Avrupa Parlamentosu’nun Ekim ayında benimsediği ve Gazze’deki sivillere yardım akışını hızlandırmak için “insani duraklama” çağrısında bulunan önceki tutumundan önemli bir değişikliği temsil ediyor.

Sol ve merkezci parlamento grupları ateşkes çağrısını açıkça desteklerken, parlamentodaki en büyük grup olan merkez sağ Avrupa Halk Partisi (EPP) üyeleri de çekincelerini dile getirdi. Oylama 500 lehte, 21 aleyhte ve 24 çekimser oyla kabul edildi.

Ateşkes şartları

EPP Grubu milletvekili Antonio Lopez-Isturiz Salı günü Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Hamas ve diğer terörist gruplar Filistin davasını gasp ettiği ve bölgedeki tek demokrasi olan İsrail’in varlığını tehdit ettiği sürece sürdürülebilir bir barış olamaz” dedi. dedi.

Liberal Renew Europe grubundan Belçikalı milletvekili Hilde Vautmans, Avrupa Birliği’nin (AB) “uluslararası güvenilirliğinin” tehlikede olduğunu söyledi. Vautmans, oylama öncesinde yaptığı açıklamada Parlamentoyu birlik olmaya çağırdı.

Karar taslağı, ateşkesin Gazze’de tutulan tüm rehinelerin serbest bırakılması ve AB tarafından terör örgütü olarak kabul edilen Hamas’ın “dağıtılması” şartına bağlı olacağını belirten değişikliğin onaylanmasının ardından kabul edildi.

AB liderleri henüz uzlaşmaya varamadı

Bloğun 27 lideri, aralarında Belçika, İrlanda ve İspanya’nın da bulunduğu ülkelerden gelen çağrılara rağmen ateşkes çağrısı konusunda henüz fikir birliğine varamadı. Şu ana kadar resmi çizgileri “insani duraklamalar ve koridorlar” üzerinde yoğunlaştı.

Aralık ayındaki zirve, üye devletlerin çoğunluğunun BM Genel Konseyi’nin birkaç gün önce ateşkes çağrısı yapan kararını desteklemesine rağmen Gazze konusunda yeni bir sonuç elde edilemeden sona erdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking