Güncel Haberler

Pedofili davasında suç ortağını affeden Macaristan Cumhurbaşkanı’na istifa baskısı

Başkan Novak’ın çocuklara yönelik cinsel istismar davasındaki suç ortağını af eden bir kararnameyi imzaladığı anlaşılıyor.

REKLAM

Macaristan Cumhurbaşkanı Katalin Novak, çocuklara yönelik cinsel istismar davasında suç ortağı olmaktan suçlu bulunan bir çocuk kurumunun eski yöneticisine başkanlık affı tanıdığının ortaya çıkmasının ardından istifa etmesi yönünde baskı altında.

Tartışmalar, Orban’ın yakın müttefiki Novak’ın, geçen yıl Nisan ayında Papa Francis’in ziyareti öncesinde devlet yetimhanesinin eski müdür yardımcısını affetmesiyle başladı.

Hakkında af kararı çıkarılan kişi, en az 10 kişiye cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 8 yıl hapis cezasına çarptırılan enstitü müdürünün cinsel istismarının örtbas edilmesine yardım ettiği gerekçesiyle 2018 yılında 3 yıldan fazla hapis cezasına çarptırılmıştı. 2004 ve 2016 yılları arasındaki çocuklar.

Novak Salı günü düzenlediği basın toplantısında, “Başkanlığım sırasında bu durumda olduğu gibi pedofililere yönelik af olmadı ve olmayacak” dedi. Dedi.

Ancak ülkedeki muhalefet partileri, daha önce aileden sorumlu bakan olan Novak’ın istifasını istiyor.

Muhalefetin istifa talebi

En büyük muhalefet partisi olan Demokratik Koalisyon, Novak hakkında parlamentoda etik soruşturma başlattı.

Demokratik Koalisyon üyesi milletvekili Olga Kalman da Macaristan’daki Katolik Kilisesi temsilcilerine bir mektup göndererek, Novak’ın Papa Francis’in ziyareti vesilesiyle af çıkararak “günaha hizmet ettiğini” söyledi.

Kalman, söz konusu afla eski yetimhane müdür yardımcısının yeniden çocuklar arasında çalışmasına olanak sağladığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bu af, onun bundan sonra sabıka kaydının olmayacağı ve mesleğini yapmaktan men edilmeyeceği anlamına geliyor. affedilirse yetimhanedeki işine geri dönebilecek.” Dedi.

Cinsel taciz mağdurları da Novak’tan açıklama beklediklerini söyleyerek tepki gösterdi.

Orban: Sübyancı suçlulara merhamet yok

Tartışma yoğunlaşırken Orban, Facebook’ta yayınladığı bir videoda, Macar anayasasında çocuklara karşı suçlardan hüküm giyenlerin başkanlık affından yararlanmasını engelleyecek bir değişiklik önerdiğini söyledi.

Orban, “Pedofili suçlularına merhamet yoktur, bu benim kişisel inancım. Artık bu sorunu çözmenin zamanı geldi” dedi. dedi.

Görüşmelerin merkezinde aynı kararnameyi imzalayan Adalet Bakanı Judit Varga da vardı. Novak’ın kararına karşı Cuma günü Budapeşte’deki başkanlık sarayı önünde protesto gösterisi yapılması planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking