Güncel Haberler

TÜRSAB : Vizede ret oranı yüzde 16’yı aştı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, Avrupa Komisyonu'nun yakın zamanda açıkladığı Schengen vize istatistiklerine göre, 2019'da yüzde 9,7 olan Türk vatandaşlarının başvuru red oranının 2019'da yüzde 16,1'e çıktığını söyledi. 2023. Bağlıkaya, 2024 yılında vize başvurusu yapabilmenin de başlı başına bir başarı olduğunu belirterek, Türk vatandaşlarının vize red oranının Çin vatandaşlarına göre yaklaşık 3 kat daha fazla olduğunu açıkladı.

Yaz sezonunun yaklaşmasıyla vatandaşların yurt dışına seyahat planları vize engeli nedeniyle sekteye uğruyor. Schengen bölgesi ülkeleri, sınırlı kontenjanların dolması nedeniyle mayıs ayı sonuna kadar vize randevularını kapattı. İtalya için randevular haziran ayı sonuna kadar kapalıyken, ilk kez ABD vizesine başvuracak vatandaşlara yalnızca Eylül-Ekim 2025 dönemi için randevu verilecek.

Vize işlemlerinde karşılaşılan sorunlara değinen TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, salgının hemen ardından yoğunlaşmaya başlayan vize sorununun her geçen yıl arttığını vurguladı. Vize aracı kurumları ve seyahat acentalarının yurt dışı tur satışı kapsamındaki talepleri kabul etmediğini kaydeden Bağlıkaya, bu nedenle üyelerinin yurt dışı tur düzenleme faaliyetlerinin durdurulduğunu söyledi.

“RANDEVU PARA İADESİ YAPILMAZ”

2023 yılı ortasından itibaren vize randevularında ciddi anlamda sıkıntı yaşandığını ve gece yarısı açılan sınırlı kontenjanın yeterli olmadığına dikkat çeken Bağlıkaya, şunları söyledi: “Randevular şu anda kapalı. Çok sınırlı sayıda randevuya kontenjan açılması mümkün. ve nadiren de gece yarısı o kontenjanı dolduran, internetten bize ulaşabilen herkes “Orada kayıt yaptırırlarsa randevu alabilirler. Randevu sıkıntısı had safhada. Aracı kurumlar, atamaları ellerindeki acentelere dağıtmışlardır. Kurulan 80 euro civarında vize ücreti var, randevu ücreti ise 40 euro civarında” dedi.

2023'TE 1 MİLYON 55 BİN VİZE BAŞVURUSU

Bağlıkaya, 2019 yılında Türk vatandaşlarının yaptığı vize başvurularının reddedilme oranının yüzde 9,7 olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Avrupa Komisyonu'nun dün açıkladığı son verilere göre ret oranı 2023'te yüzde 16,1'e çıktı. 1 milyon 55 bin vatandaşımız 2023'te vize başvurusunda bulunacağız.” “Bunu yapabilirdi” dedi.

Kontenjan yetersizliği nedeniyle vize başvurusu yapamayan vatandaş sayısının, başvuru yapabilenlerden kat kat daha fazla olduğuna dikkat çeken Bağlıkaya, şöyle konuştu: “Özellikle 2024'ten itibaren vize başvurusu yapabilmek de önemli. Bir başarı Maalesef talep etmek mümkün olmadığından vize talebinde bulunanların yüzde kaçının randevu alabildiğini tam olarak bilemiyoruz.”

TÜRKLER ÇİNLİLERDEN 3 KEZ REDDEDİLDİ

Avrupa Komisyonu'nun açıkladığı 2023 yılı Schengen vize istatistiklerini değerlendiren Bağlıkaya, şunları söyledi: “Başvuru ve ret oranlarını diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda örneğin 2023 yılında Çin'den Schengen vizesine başvuran kişi sayısı çok kötü bir tablo ortaya çıkıyor. 1 milyon 117 bin, ret oranı yüzde 5, 5. “Başvuru sayımız hemen hemen aynı ama ret oranımız üçte biri” dedi.

SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ ELDEN ALINDI

Türk vatandaşlarının vize başvurusu yapmasının bile engellendiğine dikkat çeken Bağlıkaya, şunları kaydetti: “Ülkenin politikası vize vermiyor olabilir ama vize başvurusu bile yapamamak gerçekten büyük sorun yaratıyor. Bu süreçte en büyük zararı ise seyahat acentalarımız veriyor. Umarım sorun bir an önce çözülür. Çözüm ise, “Daha önce güvenlik ve kotalarla ilgili olduğu düşünülen bu sorun artık insani bir sorun haline geldi. insanlardan alınıyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş