Güncel Haberler

Valérie Donzelli ‘Narsistle Aşk’ta kadına şiddeti, toksik erkekliği sorguluyor: Şiddetin sarmalında

Pamuk Prenses (Blanche Neige Fransızcada Pamuk Prenses anlamına gelir) ile nazik, karizmatik ve romantik Grégoire ilk görüşte birbirlerine aşık olurlar. Her şey çok çabuk oluyor, evleniyorlar. Blanche, kocası uğruna annesini ve kız kardeşini terk eder ve Grégoire’ın atandığı şehre yerleşir.

UST HITCHCOCK’LA KARŞILAŞTIRILDI

Yolculuk sırasında Jacques Demy’nin romantik komedilerindeki (Cherbourg Şemsiyeleri) olduğu gibi şarkı söylüyorlar. Çift, mahremiyetini korumak için kapısı olmayan bir evde yaşamaya başlar.

Bir süre sonra Grégoire, Blanche’a cinsel, fiziksel ve ruhsal baskı uygular. Kendisini küçük düşüren, ezen, sömüren ve ona özel mülkü muamelesi yapan zehirli, akıl hastası bir erkeğin tuzağına düşen kadın, ailesinden uzaklaşır, kendine olan güvenini kaybeder, bu cehennemden kaçmaya çalışır. Gerçeklik ve kurgu arasında Donzelli, Eric Reinhardt’ın L’Amour et les foréts adlı romanından uyarlanarak yönetmen Audrey Diwan’la birlikte yazıp sinemaya uyarladığı filminde (Kürtaj), fiziksel ve zihinsel tutukluluğun mekanizmasını ustalıkla inceliyor ve bir kadını ya da erkeği idealleştirmek olarak aşk, güzellik yanılsaması. Jacques Demy’den karmaşık ilişkilerin yönetmeni Eric Rohmer’a kadar Alfred Hitchcock, ustanın psikolojik gerilim türüne yöneliyor. Blanche’ın iç dünyasını, gerçeklikle kurgu arasında gidip gelen zihninde neler olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Nefes almak ve dinlenmek için gittiği ormana doğru yürürken gerçekten kaçıyor mu, yoksa hayal mi ediyor diye merak ediyoruz. Ormana gitmek özgürlüğün ya da kurtuluşun kapısı değildir, orada Grégoire’ın tam tersi olan adam onu ​​kurtaramayacaktır. Kendini kendi gücüyle kurtaracak olan canavarla, takıntılı Grégoire’la yüzleşecek.

Hitchcock’un en sevdiği soğuk sarışın güzel Tippi Hedren’i anımsatan Virginie Efira, tıpkı Marnie (1964) filmindeki Hedren gibidir. Yönetmenliğini Valérie Donizelli’nin üstlendiği, başrollerinde Virginie Efira, Melvil Poupaud, Marie Rivière ve Romane Bohringer’in yer aldığı Un Amore Narcisista sinemalarda gösterime girdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking