Güncel Haberler

AP üyeleri: Macar Hükümeti AB değerlerini ve fonlarını tehdit ediyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Avrupa Parlamentosu üyeleri, yürütme organının Macaristan’a dondurulmuş fonların yeniden serbest bırakılmasını onaylaması halinde Avrupa Komisyonu’na karşı yasal işlem başlatmakla tehdit etti

REKLAM

Avrupa Parlamentosu, 345 lehte, 104 aleyhte ve 29 çekimser oyla kabul edilen kararda, Macaristan’da demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve temel hakların aşınmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi.

Avrupalı ​​milletvekillerinin kararı, Macaristan’a 10,2 milyar avroluk uyum fonu serbest bırakarak ülkenin bu miktarın geri ödenmesini istemesine izin vermesinden bir ay sonra geldi.

Fonlar, Budapeşte’nin Mayıs ayında yargı bağımsızlığını güçlendirmek ve mahkemelere siyasi müdahaleyi azaltmak için Brüksel tarafından dayatılan “süper kilometre taşları” olarak bilinen koşullara yanıt veren yargı reformlarını uygulamaya koymasının ardından donduruldu.

Komisyon şu anda Macaristan’ın uyum fonlarından 11,5 milyar Avro’yu ve 10,4 milyar Avro’luk kurtarma ve dayanıklılık planının büyük kısmını alıkoyuyor. Bu durumu “mali şantaj” olarak nitelendiren Başbakan Viktor Orban, Komisyon’u kınıyor.

Ancak dondurulan fonların bir kısmının serbest bırakılması kararı Parlamento’da tedirginliğe yol açtı; milletvekilleri, daha fazla nakit dondurma işleminin kaldırılması halinde Ursula von der Leyen yönetimine dava açma olasılığını gündeme getirmek için sert bir çağrıda bulundu.

Böyle bir dava, kurumlar arası çatışmalar hakkında karar verebilecek olan Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı’na (ECJ) sevk edilecektir.

“Komisyon siyasi olarak Parlamentoya karşı sorumludur”

“Komisyon siyasi olarak Parlamentoya karşı sorumludur.” Metinde “Komisyonun kriterleri karşılamadan fon tahsis etmesi veya ilgili mevzuatın tam olarak uygulanmasını sağlayamaması durumunda Parlamento, anlaşmaların koruyucusu olma sorumluluğunu dikkate alarak elindeki tüm hukuki ve siyasi tedbirleri kullanacaktır” deniliyor. ve AB’nin mali çıkarlarını korumak.” “okunur.

Ayrıca milletvekilleri, Budapeşte tarafından onaylanan yargı reformunun AB anlaşmalarında yer alan “yargı bağımsızlığı standartlarını karşılamadığını”, çünkü bu tedbirlerin “siyasi yargıya karşı yeterli koruma sağlamadığını” öne sürerek hukuk hizmetlerine 10,2 milyar avroluk kararın geçerliliğini inceleme talimatı verdi. etkisinden kaçınılabilir veya yetersiz bir şekilde uygulanabilir.”

Macar yetkililer kalan 20 milyar avronun dondurulmamasını istiyor

Komisyonun “yeterince tatmin edici” bulduğu reform, sivil toplumun da eleştirilerine konu oldu. Uluslararası Af Örgütü ve Macaristan Helsinki Komitesi ortak bir analizde, çözümlerin “doğaçlama olduğunu ve hukukun üstünlüğü ilkelerinin yanı sıra ilgili yasa ve yönetmelikleri ihlal ettiğini” söyledi.

Liderler konuyu ikinci kez görüşmek üzere 1 Şubat’ta tekrar bir araya gelecek.

Bu “iyi ya da devam ederiz” durumuyla karşı karşıya kalan Macar yetkililer, kalan 20 milyar avronun dondurulmamasını giderek daha yüksek sesle istemeye başladı.

Bu para çeşitli bağışlardan geliyor ve çıkar çatışmalarını gidermeye, kamu alımlarını iyileştirmeye, LGBTQ+ haklarını korumaya, akademik özgürlüğü güçlendirmeye ve sığınma korumalarını sağlamaya yönelik reformlara bağlı.

“Hukukun üstünlüğünü keyfi güçten ayıran şey budur”

Parlamento kararında Orban’ın vetosunu eleştirerek bunu “samimi işbirliği ilkesinin ihlali” olarak nitelendirdi ve “AB’nin hiçbir şekilde şantaja boyun eğemeyeceğini ve değerlerinden vazgeçemeyeceğini, AB ve müttefik ülkelerin stratejik çıkarlarını takas edemeyeceğini” ekledi. ” Dedi.

Avrupa Parlamentosu üyeleri, dondurulan adaptasyon ve toparlanma fonlarının “tek ve bütünsel bir paket olarak ele alınması ve bir veya daha fazla alanda ilerleme kaydedilip diğerinde eksiklikler kalsa bile hiçbir ödeme yapılmaması gerektiği” konusunda ısrar etti.

Çarşamba günü metin öncesinde yaşanan tartışmada milletvekilleri, 10,2 milyar avronun serbest bırakılmasından sorumlu siyasi figür olarak gördükleri Ursula von der Leyen’i sert bir şekilde eleştirdi. Komisyon başkanı kararı savundu ancak paranın geri kalanının “Macaristan gerekli tüm koşulları yerine getirene kadar” dondurulacağını vurguladı.

REKLAM

“Kurallar bunlar, hepimiz bunları kabul ettik ve saygı göstereceğiz. Hukukun üstünlüğünü keyfi güçten ayıran şey budur.” Dedi.

Macaristan 2018’den bu yana 7. Maddenin ilk aşamasında bulunuyor. Bu aşama, AB’nin temel ilkelerinin “açık bir ciddi ihlal riskini” tespit ediyor ve suçlanan ülkenin olağan duruşmalarda durumu açıklaması zorunluluğunu getiriyor. Şimdi milletvekilleri “ciddi ve kalıcı” bir ihlalin varlığını tespit edebilecek ikinci aşamanın başlatılması çağrısında bulunuyorlar.

Ancak bu aşama için Üye Devletlerin üçte biri veya Komisyon tarafından bir teklif sunulması gerekmektedir. Şu ana kadar hiçbir kurum bu yönde herhangi bir adım atmadı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking