Güncel Haberler

Avrupa Birliği Komisyonu: AB’de Noel tatili döneminde terör saldırısı riski çok yüksek

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın toplumda yarattığı kutuplaşmanın şiddet riskini artırdığını söyledi.

REKLAM

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, yaklaşan Noel tatili sırasında AB’de “güçlü bir terör saldırısı riski” bulunduğunu söyledi.

Paris’te bir Alman turistin öldürülmesinin ardından bir araya gelen Avrupa Birliği içişleri bakanları toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Johansson, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın toplumda yarattığı kutuplaşmanın şiddet riskini artırdığını söyledi.

Bu konudaki alarmın nedenleri hakkında bilgi vermeyen komiser, AB’nin ek güvenlik için 30 milyon euro daha ayırdığını söyledi.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser de AB’nin tehditleri ve propagandayı “yakından” izlemesi gerektiğini vurguladı ve “şiddetli İslamcı faillerin daha duygusal ve radikalleşme riskinin” yüksek olduğunu söyledi.

Hamas’ın İsrail’e yönelik kanlı saldırısı ve ayrım gözetmeyen misillemelerinin ardından birçok Avrupa ülkesinde nefret suçlarında artış gözlemlendi. Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre İsrail’in Gazze’yi işgalinden bu yana 16 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz cumartesi günü 23 yaşındaki Alman turist, kız arkadaşı ve bir başka İngiliz turist, Eyfel Kulesi yakınında bıçaklı saldırıya uğrayıp hastanede hayatını kaybetmişti.

Polis, ailesi İranlı olan 26 yaşındaki Fransız vatandaşı şüphelinin, Filistin ve Afganistan’da Müslümanların can kaybından dolayı “kızgın” olduğunu söylediğini açıkladı.

Daha önce La Defense bölgesinde terör saldırısı planlamaktan cezaevine konulan şüphelinin, 2020 yılında öğretmen Samuel Paty’yi öldüren Abdoullakh Anzorov ile iletişim kurduğu gerekçesiyle Fransız polisi tarafından sorguya çekildiği de ortaya çıktı.

Geçtiğimiz hafta Almanya’da iki genç, Leverkusen kentindeki Noel pazarına saldırı planladıkları şüphesiyle tutuklandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking