Güncel Haberler

Avrupa Yatırım Bankası’nın yeni başkanı İspanyol bakan Nadia Calvino olacak

İspanya Maliye Bakanı Nadia Calvino, aylarca süren tartışmaların ardından Danimarkalı Margrethe Vestager’ı geride bıraktı.

REKLAM

İspanya Maliye Bakanı Nadia Calvino, AB maliye bakanları arasında uzun süredir devam eden anlaşmazlığı çözerek Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) bir sonraki başkanı seçildi.

Bankanın yönetim kuruluna başkanlık eden Belçikalı bakan Vincent van Peteghem gazetecilere, maliye bakanlarının Calvino’nun adaylığı konusunda “fikir birliğine” vardıklarını söyledi.

Van Peteghem, Calvino’nun “dünyanın en büyük yatırım bankası olan EIB’nin bir sonraki başkanı” olacağını söyledi.

Calvino ayrıca gazetecilere, meslektaşlarının desteğini almaktan “minnettar ve onur duyduğunu” belirterek, “Bu destek, geçen yılki sıkı çalışmamız sayesinde kazandığımız saygıyı, takdiri ve liderliği yansıtıyor” dedi.

Daha önce Avrupa Komisyonu’nda görev yapan Calvino, Avrupa Birliği’nin kredi kurumunun başkanlığı yarışında Danimarkalı Margrethe Vestager’ı bıraktı.

Van Peteghem, Alman Werner Hoyer’in Aralık ayı sonunda görevden ayrılmasıyla boşalacak olan görev için geçen hafta muhataplarına gönderdiği bir mektupta Calvino’yu önde gelen aday olarak önerdi.

Bu pozisyon için çabalar devam ediyordu, ancak AB Konseyi’nin üye ülkeler arasındaki dönüşümlü başkanlığının bir parçası olarak Calvino, Temmuz ayından bu yana maliye bakanları toplantılarına başkanlık ediyor ve belki de ona destek kazanmak için daha fazla avantaj sağlıyor.

Vestager, AB’nin ana rekabet uygulayıcısı olarak 2014’ten bu yana Apple, Google ve Facebook gibi büyük teknoloji şirketleriyle mücadele ediyor, ancak Eylül ayında EIB başkanlığı kampanyasından geçici olarak istifa etti.

Vestager sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı. paylaşımda Adaylığını geri çektiğini ve Komisyonda görev yapmaya devam edeceğini doğruladı.

Bloğun 27 ulusal maliye bakanlığı tarafından finanse edilen ve yönetilen bir AB kurumu olan EIB, yakın zamanda bloğun iklim bankası olarak yeniden yapılandırıldı. Sürdürülebilir yatırım desteği olarak 1 trilyon Avro sağlama ve fosil yakıt finansmanını 2019’da sona erdirme vaadinin yanı sıra, savaştan zarar gören Ukrayna’nın yeniden inşası için milyarlarca Avro finansman sözü de verdi.

Calvino daha önce AB bütçe departmanına başkanlık etmişti ve 2019’da Uluslararası Para Fonu’na liderlik etmeye adaydı ve sonuçta Bulgar Kristalina Georgieva’ya yenildi.

Daha önce Almanya dışişleri bakan yardımcısı olarak görev yapan Hoyer, altı yıllık iki dönem görev yaptıktan sonra 31 Aralık’ta görevinden ayrılacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking