Güncel Haberler

Brüksel’in Gazze konusundaki bölünmüşlüğü dış politika sahnesinde AB’yi zayıflatma riski taşıyor

Uzmanlara göre Avrupa Birliği’nin Gazze’deki konumu, Birliğin dış dünyadaki itibarını sarsabilir.

REKLAM

Avrupa Birliği’nin, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e yönelik kanlı saldırısına verdiği yanıt, bloğun hassas dış politika konularında ortak bir açıklama yayınlama becerisine gölge düşürdü. Aynı blok yaklaşık iki yıldır Ukrayna’ya karşı aynı çizgiyi korumayı başarıyor.

Geçen haftaki AB zirvesinde üye ülkeler, Gazze’ye hayati önem taşıyan insani yardımın sağlanması için ateşkes çağrısı yapılıp yapılmayacağını tartıştı.

Sonuçta, yardımın Gazze’ye serbestçe girmesine izin vermek için “insani bir duraklama” veya aralıklı anlar fikri etrafında birleştiler.

Ayrıca “İsrail’in kendisini savunma hakkına sahip olduğunu” ve uluslararası insani hukuka (silahlı çatışmalar sırasında kayıpları en aza indirmeyi ve sivillerin acı çekmesini önlemeyi amaçlayan davranış kuralları) saygı göstermesi gerektiğini yinelediler.

Ancak kuşatma altındaki Gazze’de halkın gıda, su, yakıt ve hayati tıbbi malzemelerden mahrum kalmasına, kadın, çocuk ve erkek ölümlerinin meydana gelmesine rağmen İsrail’e sivillerin haklarına saygı duyma çağrıları çok geç geldi. .

Aralarında Ürdün Kralı II. Abdullah’ın da bulunduğu bölgedeki AB müttefikleri, Filistinlileri korumayı amaçlayan bu geç ve zayıf açıklamayı kınadı.

Abdullah, İsrail’in Gazze’ye yönelik binlerce kişinin ölümüne ve bir milyondan fazla insanın evsiz kalmasına neden olan saldırılarını “küresel sessizlik” olarak nitelendirerek, İsrail-Filistin çatışmasına eşitlikçi bir yaklaşım çağrısında bulundu.

Kral Abdullah, Kahire’de düzenlenen “Gazze Barış Konferansı”nda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Arap dünyasının duyduğu mesaj yüksek ve net: Filistinlilerin hayatları İsrail’in hayatlarından daha az önemli. Hayatlarımız diğer hayatlardan daha az önemlidir. Uluslararası hukukun uygulanması isteğe bağlı ve insancıldır “Haklarının sınırları vardır. Sınırlarda dururlar, ırklarda dururlar, dinlerde dururlar.” dedi ki

Bunun çok ama çok tehlikeli bir mesaj olduğunu, çünkü devam eden uluslararası ilgisizliğin ve eylemsizliğin sonuçlarının herkes için felaket olacağını ekledi.

Eurasia Group Avrupa genel müdürü Mojtaba Rahman’a göre büyüyen insani felaket ve İsrail’in askeri operasyonlarının yoğunluğu AB’nin tutumunu değiştirmeyecek gibi görünüyor.

Rahman, şunları söyledi: “Almanya’nın, İsrail’in meşru müdafaa hakkının ifadesi ve duruşuyla ABD’den daha İsrail yanlısı olabileceğini düşünüyorum. Aynı şekilde, Gazze’deki kara operasyonları ne kadar ilerlerse ilerlesin, İsrail’in İsrail’e karşı tutumunun da bir önemi olmayacaktır. Sivil mağdurlar ve hepimizin göreceği yıkım, Almanya’nın “Tüm koalisyonun desteğini alan bu tutumunun kısa ve orta vadede değişeceğini düşünmüyorum” diyor.

Savaş yoğunlaştıkça AB içindeki bölünmeler artabilir ve bu durum bloğun bir dış politika aktörü olarak itibarını daha da zedeleyebilir.

“Bu kesinlikle Avrupa Konseyi içinde, çatışma konusunda biraz farklı bakış açısına ve pozisyona sahip ülkeler arasında bir bölünmeye neden olacaktır.” Rahman, üye ülkeler arasındaki bölünmenin “daha da kötüleşeceğini” söylüyor ve ekliyor:

“Bu bir kez daha Avrupa’nın meşruiyetini azaltacaktır.”

Geçtiğimiz hafta AB, bölgesel ortaklarıyla birlikte, İsrail ile Filistinliler arasında uzun süredir dile getirilmeyen iki devletli çözüm umudunu yeniden canlandırmayı amaçlayan Uluslararası Barış Forumu’nu destekleme taahhüdünde bulundu.

AB Dışişleri Servisi’nin (EEAS) eski direktörü Pierre Vimont, Brüksel’in Filistin haklarına yönelik kararsızlığının AB’yi dünyanın geri kalanının gözünde küçük düşürdüğüne inanıyor.

Ancak Fransız diplomat Pierre Vimont euronews’e yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin hâlâ oynaması gereken bir rol olduğunu öne sürüyor:

“AB şu anda Arap ülkelerinde ve daha genel olarak Güney’de (Küresel Güney’de) bir tür engelle karşı karşıya; pek çok ortağı bir şekilde Avrupa Birliği’nin diplomasisine olan inancını kaybetmiş durumda. Bu yüzden onu yeniden inşa etmeliyiz. Yeniden inşa etmeliyiz. hepsine ulaş.”

REKLAM

“İki devletli çözüm fikrini, Filistinlilerin kendi kaderini tayin etme ihtiyacını ve Filistin halkının temsilcisi olarak FKÖ’ye (Filistin Kurtuluş Örgütü) verilen desteği önerenin Avrupa Birliği olduğunu asla unutmayın. ” Vimont sözlerini şöyle bitiriyor:

“Bunlar Avrupa Birliği tarafından yapılan ve ardından Avrupa’nın bazı fikirlerini benimseyen ABD tarafından yapılan keşiflerdir.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking