Güncel Haberler

Ermenistan, Putin için yakalama kararı çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne resmen üye oldu

Ermenistan’ın uluslararası hukuk işlerinden sorumlu temsilcisi Yeghishe Kirakosyan ise şunları söyledi: “ICC’nin Roma Statüsü, Ermenistan için 1 Şubat’ta resmen yürürlüğe girdi.”

REKLAM

Ermenistan, merkezi Lahey’de bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (ICC) resmen katıldı.

Geçtiğimiz yılın mart ayında mahkeme, Ukrayna’daki savaş ve Ukraynalı çocukların yasa dışı olarak Rusya’ya sınır dışı edilmesi nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında tutuklama emri çıkarmıştı.

Dolayısıyla Erivan, kendi topraklarına ayak basması halinde “müttefiki” olan Rus lideri tutuklamak zorunda kalıyor.

Ermenistan’ın uluslararası hukuk işlerinden sorumlu temsilcisi Yeghishe Kirakosyan ise şunları söyledi: “ICC’nin Roma Statüsü, Ermenistan için 1 Şubat’ta resmen yürürlüğe girdi.”

Kirakosyan ayrıca şunları söyledi: “UCM üyeliği, Ermenistan’a kendi topraklarında işlenen savaş suçlarını ve insanlığa karşı suçları önleme konusunda ciddi araçlar sağlıyor. Bu özellikle Azerbaycan’ı ilgilendiriyor.”

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Ekim ayında Ermenistan parlamentosunun Roma Tüzüğü’nün onaylanması yönünde oy kullanması üzerine Erivan’ın “yanlış bir karar” verdiğini değerlendirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı da Erivan’ın bu girişimini “düşmanca bir adım” olarak nitelendirdi.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, ülkesinin komşu Azerbaycan’ın çatışmalar sırasında işlediğini iddia ettiği savaş suçlarıyla ilgileneceğini ve Moskova’yı hedef alma niyetinde olmadığını söyleyerek Rusya’ya güvence vermeye çalıştı.

Ermenistan kalıcı bir Rus askeri üssüne ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca Moskova’nın öncülüğünde kurulan ve SSCB’nin birçok eski üyesinden oluşan Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) adı verilen askeri ittifakın da bir parçasıdır.

Batılı ülkelerin bu onayı övmesi, Rusya’nın arka bahçesi olarak görülen bölgede mahkemenin yetki alanının genişlediğinin sinyalini veriyordu.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Putin’e atıfta bulunarak, Ermenistan’ın Ekim ayında Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin statüsünü onaylamasının ardından “Kremlin otokratı için dünya giderek küçülüyor” dedi.

Erivan, 1999 yılında Roma Tüzüğü’nü imzaladı ancak Ermenistan Anayasası’na aykırı olduğu için onaylamadı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking