Güncel Haberler

Filistin Dışişleri Bakanı Maliki, Refah’ın tehlike altında olduğunu söyledi

Maliki, Yunanistan’ın başkenti Atina’da Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Ierapetritis ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Yunan Bakanla daha önce birçok kez görüştüğünü ve bölgede adalet, istikrar ve barışın sağlanması için iş birliğine karşılıklı güven duyduğunu belirten Maliki, istikrarın sağlanması için göreceli de olsa adalet ve barışın sağlanması gerektiğini vurguladı.

Maliki, Gazze’deki felaketin sona ermesi, insani yardımın bölgeye ulaşması ve insanların can güvenliğinin sağlanması için çözüm bulunması gerektiğini söyledi.

Filistin halkının can güvenliğinin önemli olduğunu ve hafife alınamayacağını vurgulayan Maliki, Filistinlilerin can güvenliğinin bölgesel bir mesele olarak değerlendirilemeyeceğini kaydetti.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının 132. günü olduğunu vurgulayan Maliki, bu saldırıların 23 binden fazla kişinin ölümüne, 70 binden fazla kişinin de yaralanmasına neden olduğunu hatırlattı.


“(Gazze) kimsenin yaşayamayacağı bir bölge haline geldi”

Maliki, İsrail saldırıları sonucu Gazze’nin altyapısının tamamen yok edildiğini belirterek, şunları söyledi: “Kimsenin yaşayamayacağı bir bölge haline geldi. Bu nedenle (İsrail Başbakanı Benjamin) Netanyahu Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor. Bu savaşı sonlandırın.” “İsrail’in Refah’a saldırmasını engellemeye çalışıyoruz. Refah şehri şu anda tehlikede.” dedi.

Filistin’in, İsrail’in Refah’a saldırı düzenlemesini engellemek için Avrupa Birliği (AB) ve uluslararası toplumla görüştüğünü belirten Maliki, “Bu saldırılar yeni cinayetler, yeni kurbanlar anlamına gelecektir.” dedi.


“İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını durdurmak için tüm dünya çalışmalı”

Maliki, İsrail’in Refah saldırısının sadece Filistin için değil tüm dünya için zorlu bir sınav olacağını, tüm dünyanın bu saldırıların durdurulması ve Gazze’ye insani yardım sağlanması için çalışması gerektiğini söyledi.

İsrail’in Filistin’e yönelik katliamlarının Filistinliler için günlük bir rutin haline geldiğini vurgulayan Maliki, bu saldırılara son verilmesi için girişimde bulunulması gerektiğini kaydetti.

Maliki, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarının hem bugünü hem de geleceği katlettiğini vurguladı.


“Gazze’ye yapılan yardımlar yetersiz”

İsrail’in engelleri nedeniyle Gazze’ye ulaştırılabilecek insani yardımın ihtiyaç duyulanın çok altında kaldığını vurgulayan Maliki, insani yardımların Gazze’nin her yerine ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Maliki, mevcut durum nedeniyle Filistin halkının topraklarını terk etmek zorunda kaldığını da vurguladı.

İsrail’in Filistin’e gözdağı vermeye çalıştığını kaydeden Maliki, İsrailli bakanlar hakkında şunları söyledi: “Onlar tam anlamıyla katliam ve tehdit isteyen teröristlerdir.” dedi.

Maliki, İsrail’in köylere saldırdığını, köyleri ve araçları yaktığını, masum insanları öldürdüğünü vurgulayarak, uluslararası toplumun daha fazla dikkat etmesi gerektiğini kaydetti.

ABD, İngiltere ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinin uyguladığı yaptırımların Filistin’e cesaret verdiğini belirten Maliki, bu krizden çıkmak, savaşı bitirmek, insani yardım fırsatı yaratmak için siyasi çözüm bulunmasının şart olduğunu vurguladı. Gazzelilere yardım edilmesi ve insanların yerinden edilmesinin durdurulması.

Maliki, 1967 sınırları içerisinde başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması gerektiğini ve Filistin yönetimi olarak buna hazır olduklarını vurguladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking