Güncel Haberler

Filistin: İsrail BMGK’nin Gazze’ye yardım kararının uygulanmasını engelliyor

Filistin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ni “siviller için toplu mezara” dönüştürdüğü belirtildi.

Açıklamada, “İsrail’in Gazze Şeridi’nde artan katliamları ve Filistinli sivillere uyguladığı soykırım en güçlü şekilde kınanmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, İsrail’in bölgede gerilimi tırmandırması “uluslararası kamuoyuna meydan okuma” olarak değerlendirilerek, “İsrail, Gazze Şeridi’nin kuzeyinden güneyine kadar tüm bölgelerde saldırılarını yoğunlaştırdı, tüm yerleşimleri yok etti ve hedef aldı” denildi. Kuzey Gazze Şeridi’ndeki insan yaşamının tüm bileşenleri.” Bunun açıkça ortaya konduğuna dikkat çekildi.

Açıklamada İsrail hükümetinin izlediği politikayla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2720 sayılı kararının uygulanmasını engellemeye çalıştığı vurgulanıyor.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Gazze Şeridi’ndeki savaşın sona erdirilmesi ve derhal ateşkesin sağlanması yönünde bir karara varılması için uluslararası çabaların yoğunlaştırılması çağrısında bulunuldu ve İsrail’in Gazze Şeridi’nin tamamını İsrail’e dönüştürmesinin an meselesi olduğu uyarısı yapıldı. toplu mezar. sadece ölüler için değil, aynı zamanda yaşayanlar için de.


Gazze’ye yardıma ilişkin BM Güvenlik Konseyi karar taslağı

Gazze’de genişletilmiş insani yardıma kesintisiz ve güvenli erişim için “acil adımlar” çağrısında bulunan BM Güvenlik Konseyi kararı, dört ertelemenin ardından 22 Aralık’ta kabul edildi.

Tasarı, 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi’nde 13 evet oyu alırken, ABD ve Rusya oylamada çekimser kaldı.

Oylamadan önce ABD, Rusya’nın insani yardıma kesintisiz ve güvenli erişimi sağlamak için Gazze’deki düşmanlıkların derhal durdurulması çağrısında bulunduğu değişiklik teklifini veto etmişti.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, kararı “Geç de olsa Gazze’ye yönelik saldırıların sona erdirilmesine yönelik bir adım” olarak değerlendirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking