Güncel Haberler

Fransız Senatör: Tarih kitapları, Netanyahu’nun açlığı silah olarak kullandığını yazacak

Senatör Gontard, Senato Genel Kurulu’nda Başbakan Gabriel Attal’a yaptığı konuşmada, gelecekte tarih kitaplarının İsrail’in 7 Ekim 2023’ten sonra Gazze Şeridi’nde şiddet patlamasına neden olduğunun yazılacağını söyledi.

Gontard, Netanyahu’nun Gazze’ye yönelik saldırılarını iktidarda kalmak için kullandığını, aşırı sağcı müttefikleriyle birlikte Gazze’yi gece gündüz bombaladığını, bölgeye insani yardım girişine izin vermediğini ve “açlığı silah olarak kullandığını” tarih kitaplarının da yazacağını söyledi. bölgede.

Uluslararası Adalet Divanı’nın Ocak ayından bu yana Gazze’de soykırım riski bulunduğuna dair uyarıda bulunduğunu belirten Gontard, 18 Mart’ta Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in Gazze’yi ” açık kır”-hava mezarlığı. Bana onun yaptıklarını hatırlattı.

Gazetecilerin ve doktorların Gazze’deki “kıyamet” benzeri durumu belgelediklerini kaydeden Gontard, şöyle konuştu: “Gazze’de 4 ayda, dünya çapında 4 yılda öldürülen çocuk sayısından daha fazla çocuk öldürüldü.” dedi.

Guillaume Gontard, Gazze’ye yağan bombalar ve kıtlığın insanları kesin ölümlere sürüklediğini, bölgenin yaşanmaz hale geldiğini vurguladı.

Güney yarım küredeki ülkelerin Gazze’de ateşkes ve İsrail ile ilişkilerin kesilmesi yönünde çağrıda bulunduğunu bildiren Gontard, ABD ve Avrupa Birliği’nin İsrail’e destek vermeye ve silah göndermeye devam ettiğini vurguladı.

Gontard, şunları söyledi: “Sorumluluklarımız çok. Sayın Başbakan, biz zaten çok yol kat ettik. Ama siz yine de tarih yazabilirsiniz. Dünyanın beşinci gücü olan Fransa, 21. yüzyılın en büyük katliamına seyirci ve suç ortağı olarak kalamaz. yüzyıl. ” değerlendirmesini yaptı.

İsrail’e karşı konuşmayı, harekete geçmeyi ve yaptırım uygulamayı bırakmanın gerekliliğini vurgulayan Gontard, konseyde hazır bulunan Başbakan Attal’a şu soruları yöneltti:


“Bu gece Brüksel’de Avrupalı ​​ortaklarımızdan İsrail ile Ortaklık Anlaşmasını askıya almalarını isteyecek misiniz? Kanada’nın yaptığı gibi İsrail’e silah ihracatını durduracak mısınız? (Yasadışı Yahudi) yerleşim birimleriyle ticareti durduracak mısınız? (İsrail’de)” Büyükelçimizi geri mi arayacaksınız? Parlamentodaki oylamada olduğu gibi Filistin’i tanıyacak mısınız?”

Öte yandan Senato Genel Kurulu’nda konuşan Başbakan Attal, Gazze’de bir insani trajedi yaşandığının altını çizerek, “Gazze’de yaşananlara ‘Fransa’nın seyirci kaldığı’ açıklamasını kabul edemem” dedi. dedi.

Attal, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ardından ülkesinin Batılı ülkeler arasında “ateşkes” çağrısında bulunan ve hava yoluyla insani yardım gönderen ilk ülkelerden biri olduğunu söyledi.


“Gazze’de durum ciddi ve felakettir”

Attal, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bölgeye ilk gidenler arasında yer aldığını ve Fransa’nın bölgedeki çatışmanın Lübnan ve Orta Doğu’ya yayılmasını önlemek için çalıştığını söyledi.

Attal, “Gazze’de durum ciddi ve felaket. Derhal ve kalıcı bir ateşkes sağlanması ve tüm sınır kapılarının insani yardım amacıyla açılması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

İsrail’in Gazze’ye yeterli insani yardımın girmesini sağlaması gerektiğini vurgulayan Attal, Fransa’nın da bu hedefe ulaşmak için çalıştığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking