Güncel Haberler

Gazze hükümeti: İsrail Şifa Hastanesi’ndeki 500 hastayı sokağa attı

İsrail ordusunun hasta, yaralı, yerinden edilmiş kişiler ve sağlık personeli için verdiği bir saatlik sürenin ardından Şifa Hastanesi’nin boşaltılmasının ardından Gazze Hükümeti Basın Bürosu, konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada, şöyle denildi: “Açlık, susuzluk ve acıdan bitkin düşen 500’den fazla hasta ve yaralı, İsrail ordusu tarafından Şifa hastanesinden zorla çıkarılarak sokaklarda kaderlerine terk edildi. Çoğunun üst düzey tıbbi bakıma ihtiyacı var. Dikkatli olun çünkü durumları ciddi.” Söylendi.

Açıklamada, hastalar, yaralılar, prematüre bebekler ve sağlık personeli de dahil olmak üzere Şifa hastanesinde kalan herkesin güvenliğinden ve hayatından tamamen İsrail’in sorumlu olduğu vurgulanırken, hastanelerin ve sağlık kurumlarının korunmasındaki ihmallerden uluslararası kurumların da sorumlu olduğu belirtildi. bağışıklığa sahip olması gerekir.

Açıklamada, “tüm hastanelere tıbbi ve insani görevlerini yerine getirebilmeleri için yakıt sağlanması” çağrısında bulunuldu.

Gazze’deki sağlık kaynakları, İsrail ordusunun hastaların, yaralıların, yerinden edilmiş kişilerin ve sağlık personelinin bulunduğu Şifa hastanesinin boşaltılmasını istediğini söyledi.

İsrail ordusu, saldırı ve abluka altındaki Gazze Şeridi’ndeki Şifa Hastanesi’nden yerinden edilmiş tüm Filistinlileri ve hastaların çoğunu zorla sınır dışı etti.

Gazze Şifa Hastanesi Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye, yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun hasta, yaralı, yerinden edilmiş kişiler ve sağlık personeline hastaneden ayrılmaları için bir saatlik süre tanımasının ardından hastanedeki tahliye sürecinin başladığını söyledi.

Ebu Silmiyye, İsrail ordusunun tahliye ettiği hastaneye kaldırılan hastalar ve 30 prematüre bebek hakkında Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileriyle görüştüğünü söyledi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking