Güncel Haberler

Işık Kansu’nun analizi: AKP’nin kardeş ülkesi Arabistan

AKP hükümeti döneminde Müslüman çoğunluklu ülkeleri şeriata göre yönetmek için Rabita örgütünü kuran Türkiye ile Suudi Arabistan arasında yakın bir işbirliği mevcut. Suudi Arabistan, AKP’liler tarafından “kardeş ülke” ilan edildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atatürk’ü tanımayan Suudilerle gençlik ve spor alanındaki faaliyet ve temaslar da üst seviyeye çıktı.

Şeriat arzusunu yansıtan uygulamalarıyla bilinen AKP hükümetinin Suudi Arabistan’a yakınlığı, Riyad’daki Süper Kupa maçı öncesinde Atatürk’e ve ulusal sembollere yönelik yasak ve baskılar nedeniyle bir kez daha gündeme geldi.

Suudi Arabistan’ın 93. Ulusal Günü kutlamalarında AKP üyeleri.

KARDEŞ ÜLKE DUYURUSU

Türkiye Cumhuriyeti’nin yüzüncü yıl kutlamalarını saklayan, sınırlandıran ve uygulamayan AKP yönetimi, geçtiğimiz Eylül ayında Suudi Arabistan’ın 93. Ulusal Günü’nü güçlü bir ekiple kutlamıştı. Suudi Arabistan’ın düzenlediği milli gün resepsiyonuna Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, AKP Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve çoğunluğu AKP’lilerin de aralarında bulunduğu konuklar katıldı. Elçilik.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Binali Yıldırım resepsiyonda yaptığı konuşmada, Suudi Arabistan’ın Türkiye’nin kardeş ülkesi olduğunu söyledi. Aile Bakanı Göktaş da şunları söyledi: “Suudi Arabistan ve Türkiye tarihi ve kültürel olarak iki dost ve kardeş ülkedir. “Suudi Arabistan halkıyla paylaştığımız ortak değerler bizim için her zaman değerlidir” dedi.

SPORDA İŞBİRLİĞİ

AKP, Suudi Arabistan’la gençlik ve spor alanında da yakın işbirliği başlattı. Suudi Arabistan Spor Bakanlığı geçtiğimiz kasım ayı sonunda Müslüman ülkelerden gelen gençlere yönelik Cidde, Mekke ve Medine’ye bir gezi düzenledi. Geziye Türkiye’den bir heyet başkanı ve iki genç katıldı.

Umre yolculuğu sırasında; Mekke’de Kabe tekstil fabrikası, Kur’an Müzesi ve şeytan taşlama alanı ziyaret edildi. Medine’de Mescid-i Nebi, Kuba Mescidi, Peygamber Müzesi, Kur’an Fabrikası ve Okçular Tepesi görüldü.

Programın Cidde’de gerçekleştirilen son bölümüne Suudi Arabistan Spor Bakanlığı yetkilileri, Türkiye Büyükelçisi ve İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Musa Kulaklıkaya katıldı.

Bakan Osman Bak, Suudi Arabistan Spor Bakanı’nın Riyad’da onur konuğu oldu.

Bu programın hemen ardından AKP Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İslami Dayanışma Spor Federasyonu Genel Kurulu ve federasyonun açılış töreninde Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdülaziz bin Turki el Faisal es Saud’un onur konuğu oldu. 2023 Suudi Oyunları Riyad’da düzenlendi. . Törene eski bakan ve şimdiki AKP İzmir Milletvekili Muharrem Kasapoğlu da katıldı. Bu ziyaret öncesinde Bakan Osman Aşkın Bak, Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi Fahad bin Esad Bin Abdulkerim Ebuennasr’ı makamında kabul ederek, iki ülke arasında gençlik ve spor alanında işbirliği konuları ele alındı. Eski Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu da 2023 yılı başında Cidde’de düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları toplantılarına katılarak, Suudi Arabistan’a çeşitli desteklerinden dolayı teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking