Güncel Haberler

Rapor: Aşırı sıcaklıklar 2050’de beş kat daha fazla insanın ölümüne neden olabilir

Lancet Geri Sayım raporuna göre geçen yıl dünya genelinde 86 gün yaşamı tehdit eden sıcaklıklar yaşandı.

REKLAM

Uluslararası bir uzman grubu, önümüzdeki yıllarda aşırı sıcaktan neredeyse beş kat daha fazla insanın öleceği konusunda uyardı.

İklim değişikliğinin sağlık üzerindeki etkileri konusunda çalışan uzmanları bir araya getiren Lancet Countdown’ın son araştırma raporu, iklim değişikliği konusunda önlem alınmazsa “insanlığın sağlığının ciddi risk altında olacağı” uyarısında bulunuyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres raporu şu sözlerle özetledi: “İnsanlık dayanılmaz bir geleceğe bakıyor.”

Lancet Countdown raporuna göre insanlar geçen yıl dünya genelinde ortalama 86 gün boyunca yaşamı tehdit eden sıcaklıklara maruz kaldı.

65 yaş üstü sıcaktan ölenlerin sayısı 2013-2022 yılları arasında 1991-2000 dönemine göre yüzde 85 arttı.

Rapor, yüzyılın sonuna kadar dünyanın 2 derece ısınacağı senaryoda, yıllık ısıya bağlı ölümlerin 2050 yılına kadar yüzde 370 artacağını öngörüyor. Bu da 4,7 katlık bir artışa işaret ediyor. Şu anda dünyada sıcaklık artışı 2,7 santigrat dereceye doğru ilerliyor.

Lancet Countdown’un genel müdürü Marina Romanello, bu etkilerin “çok tehlikeli bir geleceğin” erken işareti olabileceğini değerlendirdi.

Gıda güvenliği ve sivrisinekler

Çalışma, ölümcül sıcaklıkların, dünyada artan fosil yakıt kullanımının insan sağlığını tehdit eden birçok yoldan yalnızca biri olduğunu vurguladı.

Sonuç olarak araştırmacılar, daha sık yaşanan kuraklıkların milyonlarca insanı açlık tehlikesiyle karşı karşıya bırakacağı, sivrisineklerin her zamankinden daha uzaklara yayılarak bulaşıcı hastalıkları da beraberinde getireceği ve sağlık sistemlerinin bu yükü yönetmekte zorlanacağı konusunda uyarıda bulundu.

Yüzyılın ortasına kadar 520 milyon kişinin daha gıda sıkıntısı yaşayacağı tahmin ediliyor. Sivrisinek kaynaklı bulaşıcı hastalıkların yeni alanlara yayılmaya devam edeceğini öngören rapora göre, 2 derecelik ısınma senaryosunda dang humması bulaşma olasılığı yüzde 36 artacak.

Raporda, dünya çapındaki şehirlerin dörtte birinden fazlasının iklim değişikliğinin başa çıkma yeteneklerini geride bırakacağından korktuğu belirtiliyor.

Raporda ayrıca, küresel olarak artan eylem çağrılarına rağmen, enerjiyle ilgili karbon emisyonlarının geçen yıl yeni yüksek seviyelere ulaştığı tespit ediliyor ve fosil yakıtlara yönelik hâlâ büyük devlet sübvansiyonları ve özel banka yatırımlarının olduğu belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking