Güncel Haberler

Sabahları bu hisle uyanıyorsanız dikkat!

Bin kişiden 5 kişiyi etkileyen romatoid artritin genetik yatkınlığa sahip olduğunu belirten romatoloji uzmanlarından Prof. Seval Pehlevan, “Sigara hastalığı tetikleyen en önemli çevresel faktördür. Bu nedenle hastaların hiç sigara içmemesi veya sigara içilen ortamlarda bulunmaması önemlidir. Bazı durumlarda inflamatuar otoimmün bir hastalık olarak kabul edilen Romatoid artrit de ortaya çıkabilir.” Hastalık başlangıçta eklemleri etkiler, akciğerler de dahil olmak üzere vücudun farklı yerlerinde iltihaba neden olabilir.” “Bu bölgelerden biri” dedi.

Romatoid artritin akciğerler üzerindeki etkilerinin kişiden kişiye değişebileceğini vurgulayan Prof. Hastalığın erken belirtisi olabilir. Ancak bu belirtileri yaşayan veya endişe duyan kişinin bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Romatoid artrite bağlı akciğer sorunlarının erken teşhis edilip tedavi edilmesi gerekir.” Tedaviyle kontrol altına alınabildiği için erken müdahale önemli” dedi.

Profesör. Pehlevan, romatoid artritin akciğerlerde yol açtığı sorunları şöyle sıraladı:

“İnterstisyel akciğer hastalığı (ILD): Romatoid artrit, interstisyel akciğer hastalığı olarak bilinen bir akciğer rahatsızlığına yol açabilir. Bu durumda, akciğerler arasında yer alan alveollerin (hava keseleri) etrafındaki doku iltihaplanır ve kalınlaşır. Bu durum, akciğerlerin akciğerlerine müdahale edebilir. akciğerlerin normal fonksiyonunu bozar ve nefes almayı zorlaştırır.

Plörezi: Romatoid artrit akciğer zarlarını (plevra) etkileyerek plörezi adı verilen inflamatuar bir duruma yol açabilir. Plörezi göğüs ağrısı ve nefes almada zorluk gibi semptomlara neden olabilir.

Nodüller: Bazı romatoid artrit hastalarında akciğerlerde nodüller (küçük tümör benzeri büyümeler) gelişebilir. Bu nodüller akciğerlerin röntgen veya bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarında görülebilir ve bazen asemptomatik olabilir.

Kılcal iltihabı: Kılcal iltihabı akciğerlerdeki küçük damarların iltihaplanmasına neden olabilir. Bu, oksijen ve kan akışını bozabilir.
Akciğer fonksiyonunda azalma: Romatoid artrit akciğer fonksiyonunu azaltabilir ve sonuçta solunum problemlerine neden olabilir.

Romatoloji uzmanı Prof., iltihaplı romatizmada erken teşhisin önemine dikkat çekiyor. Dr. Seval Pehlevan’da şu belirtiler görüldü:

“İlk belirtiler eklemlerde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı, özellikle sabah tutukluğu ise, bu tutukluk yaklaşık 30 dakika sürüyorsa, gün içinde ağrı ve şişlikler kayboluyorsa, bu şikayetler 6 haftadan fazla sürüyorsa mutlaka tedavi gerekir.” Bir uzmana başvurmak gerekir.Hastalar kilo almamaya dikkat etmelidir.Hareket kısıtlılığı nedeniyle buna yatkın olduklarından ve başta kortizon olmak üzere aldıkları ilaçlar bazen kilo alımını artırabilmektedir.Sağlıklı beslenme ve egzersiz çok önemlidir. Önemli. Düzenli uykuya dikkat etmek gerekiyor. Özellikle güneşin dik olduğu yaz aylarında hasta güneşe maruz kalmamalı ve hastalar güneşten uzak durmalıdır. Güneş, Spa hastalarının aktivitesini artırır “Bu gibi sıcaklıklar durumu ağırlaştırır” hastalık.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking