Güncel Haberler

Selahattin Demirtaş: ‘Ortak bir adayın desteklenmesinden yanayım’

HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’nin kendi adayını çıkarmak yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşı muhalefet adayını desteklemesi gerektiğini söyledi.

REKLAM

HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, HDP’nin kendi adayını çıkarmak yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı muhalefet adayını desteklemekten yana olduğunu söyledi.

Avukatı aracılığıyla AFP’ye açıklama yapan Demirtaş, “Ortak adayın desteklenmesinden yanayım.”

HDP’nin aday gösterme kararına ilişkin daha önce değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, bu karara destek vererek Tele1’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Diğer muhalefet bloğu HDP’yi ziyaret etmeyi ve aday gösterme konusunda açık diyalog ve müzakere yapmayı planlamıyorsa” Ortak aday olması ya da seçilecek adayın ilkeleri üzerinde anlaşmaya varılması durumunda HDP elbette kendi adayıyla seçmen karşısına çıkacak. “Bundan daha normal, daha meşru bir tutum olamaz.” dedi.

Mayıs ayında yapılacak seçimler öncesinde HDP’nin kapatılması süreci devam ediyor. Son olarak Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatma sürecinin seçim sonrasına ertelenmesi talebini reddetti.

Önümüzdeki aylarda Anayasa Mahkemesi’nin savcılığın görevden alma talebini karara bağlaması gerekiyor.

Yüzde 10 civarında oy alması beklenen HDP’nin oylarının seçimlerde kilit rol oynayacağı iddia ediliyor.

Partinin kapatılma sürecine ilişkin euronews’e konuşan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “HDP kapatılsa bile önümüzde tek değil, birçok seçenek var. Bir partiye girip hepsinden oy isteyeceğiz” dedi. ‘HDP’. Seçmen ve Türkiye yine biz kazanacağız. Bu tek partidir.” “Birden fazla seçeneğimiz olacak” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking