Güncel Haberler

SON DAKİKA | İsrailli Bakan’ın ‘nükleer bomba’ çıkışı dünyayı ayağa kaldırmıştı, ABD’den ilk açıklama geldi! İsrail duyurdu: ‘Yeni operasyonel planlara onay verildi’

İsrail, Hamas’ın 7 Ekim’de başlattığı Mescid-i Aksa Tufanı operasyonuna Gazze’yi vurarak karşılık verdi. Gazze bir aydır yoğun bombardıman altında kalırken bölgedeki kriz derinleşiyor. Ölü ve yaralı sayısı her geçen dakika artarken, aşırı sağcı İsrail Miras Bakanı Eliyahu’nun “nükleer bomba” açıklaması gündeme geldi. Bu açıklamaya ilişkin ilk açıklama ABD’den geldi ve tepkilere yol açtı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Vedant Patel açıklamayı kabul edilemez olarak yorumladı. Öte yandan İsrail Savunma Bakanlığı, Gazze’ye yönelik yeni operasyon planlarına izin ve onay verdiğini duyurdu.

06:00

GUTERRES’E TEPKİ: ‘AHLAKİ PUSULA’NIZI KAYBETTİNİZ’

İsrail’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, sosyal medya hesabı X’ten yaptığı paylaşımda, Guterres’in BM genel merkezinde Gazze’deki son duruma ilişkin düzenlediği basın toplantısını değerlendirdi.

Erdan, şöyle konuştu: “Hamas’ın İsrail’in güneyinde çocukları katletmesinin üzerinden 30 günden fazla zaman geçti. Ama Sayın Guterres, İsrail’in güneyindeki çocuk mezarlarıyla ilgili hiçbir şey söylemediniz. Ahlaki pusulanızı kaybettiniz. Mümkün değil. bir dakika daha BM Genel Sekreterliği görevinde kalacaksınız.” ” dedi.

İsrail Daimi Temsilcisi, “savaş suçları işleyen bir terör örgütü ile yasalara saygılı bir demokrasi arasında yanlış ve ahlaka aykırı bir karşılaştırma yapan herhangi bir BM temsilcisinin ahlaki açıdan yozlaşmış olduğunu” savundu.

Guterres dün düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Her gün kız ve erkek çocukların öldürüldüğü ve yaralandığı Gazze, çocuk mezarlığına dönüştü.” dedi.

24 Ekim’de İsrail’in BM’deki daimi temsilcisi Erdan, Guterres’in BM’yi yönetmeye uygun olmadığını savundu ve Genel Sekreter’in derhal istifası çağrısında bulundu.

“Bölgemizdeki Birleşmiş Milletler ve Birleşmiş Milletler yetkilileriyle ilişkilerimizi gözden geçireceğiz” diyen Erdan, Guterres’in açıklamalarını “teröre destek” olarak nitelendirdi.

05:00

BMGK’DA HİÇBİR ANLAŞMA YAPILMADI

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, New York’taki Birleşmiş Milletler merkezinde kapalı kapılar ardında toplandı. Toplantının ardından basına konuşan ABD’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Robert Wood, “Henüz bir anlaşmaya varılamadı” dedi. bilgisini paylaştı.

Thumbs_b_c_a75d401a5718bdb5caa554eb4193bd69

Wood, toplantıda çatışmalardaki insani duraklama konusunun gündeme getirildiğini ancak Konsey nezdinde bu konuda hâlâ farklı görüşlerin bulunduğunu söyledi.

Çin’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Zhang Jung, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile birlikte Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni “İsrail’in hastanelere, mülteci kamplarına ve Birleşmiş Milletlere yönelik saldırılarını” görüşmek üzere topladığını söyledi.

“KİMSE EMİN DEĞİL”

Gazze Şeridi’nde 10 binden fazla Filistinlinin ölümünü “insani kriz” olarak nitelendiren Zhang, Gazze’de kimsenin güvende olmadığını söyledi.

Zhang, bu vahim durum karşısında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin acilen bir karar alması ve insani ateşkes sağlaması gerektiğini vurguladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Lana Nuseybe, tüm Konsey üyelerinin sahadaki insani durumun ciddiyetinin farkında olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Çatışmalar devam ettikçe durumun daha da kötüleşeceğinin farkındalar. ” değerlendirmesini yaptı.

İnsani durumun iyileştirilmesi ve can kayıplarının durdurulması konusunda genel bir fikir birliği bulunduğunu vurgulayan Nuseybe, “Önceliğimiz hayat kurtarmak.” dedi.

04:00

BİDEN İLE NETANYAHU’NUN GÖRÜŞMESİ

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, Biden ve Netanyahu’nun “birçok çocuk ve bazı Amerikan vatandaşları da dahil olmak üzere Hamas tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamaya yönelik devam eden çabalar” konusunda bir telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Thumbs_b_c_208ce1ae14b810dfcf93a4b7b2ee304e

Açıklamada, “İki lider, geçen hafta insani yardımdaki artışı memnuniyetle karşıladı ve Gazze’ye giden kamyonların taranması ve kapasite durdurmanın artırılması da dahil olmak üzere önümüzdeki hafta teslimatları önemli ölçüde artırma ihtiyacı konusunda görüş alışverişinde bulundu.” ifadesine yer verildi. ifadelerine yer verildi.

Görüşmede Biden’ın “İsrail’e ve İsrail vatandaşlarının Hamas ve diğer tüm tehditlerden korunmasına sarsılmaz desteğini” yinelediği, ayrıca askeri operasyonlar sırasında “Filistinli sivilleri koruma ve sivillere verilen zararı azaltma yükümlülüğünü” vurguladığı kaydedildi. .

ABD başkanının ayrıca Batı Şeria’daki durumu ve “aşırılıkçı yerleşimcilerin şiddet eylemlerinden sorumlu tutulması ihtiyacını” tartıştığı bildirildi.

Açıklama şöyle devam ediyor: “İki lider, sivillere devam eden çatışma alanlarını güvenli bir şekilde terk etme fırsatı sağlamak, yardımın ihtiyaç sahibi sivillere ulaşmasını sağlamak ve potansiyel rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için taktiksel bir duraklama olasılığını tartıştı”. ifadeler kullanıldı.

03:00

YENİ OPERASYONEL PLANLAR ONAYLANDI

Konuyla ilgili İsrail Savunma Bakanlığı’ndan yazılı açıklama yapıldı.

Thumbs_b_c_5eb54e3faf9fa21e86c48e122e636462

Açıklamada, Galant’ın İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyi ve Gazze Şehri’ndeki yeni operasyonel faaliyet planlarını bir toplantıda onayladığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Galant, İsrail ordusunun önceki günkü operasyonunun oldukça etkileyici olduğunu belirterek, İslami Cihad’ın askeri kanadı Kudüs Seriyye ile Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam’ın komutanlarının da bu operasyona katıldığını savundu. Tugaylar son 24 saatte tasfiye edildi.

02:00

NÜKLEER BOMBA AÇIKLAMASI! ‘KABUL EDİLEMEZ’

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Vedant Patel, basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tüm tarafların nefret dolu söylemlerden kaçınmasının önemine değinen Patel, Eliyahu’nun Gazze Şeridi’ne nükleer bomba atılmasının olasılıklardan biri olduğuna ilişkin açıklamasının “tamamen kabul edilemez” olduğunu söyledi.

Thumbs_b_c_066ad4d045ce64cc0cae40f9b310618c

AA muhabirinin “Ülkesinin İsrail’e yaptığı çağrıların, İsrail’i uluslararası hukuka uygun hareket etmeye zorlamak için yeterli olup olmadığı” sorusuna yanıt veren başkan yardımcısı Patel, İsrailli ortaklarıyla yaptıkları görüşmelerde, bu ihtiyaç konusunda çok net olduklarını söyledi. sivilleri korumak ve Hamas ile sivilleri birbirinden ayırmak.

Devam eden diplomatik müzakerelerin ayrıntılarına girmeyeceğini belirten Patel, konunun gündemde kalmaya devam edeceğini vurguladı.

ABD’nin İsrail’in eylemlerini destekleyip desteklemediği yönündeki soruya Patel, şunları söyledi: “İsrail’in kendisini savunma ve güvenliğini koruma hakkına sahip olduğuna inanıyoruz. 7 Ekim’de yaşananların hiçbir ülke tarafından kabul edilebilecek bir şey olmadığına inanıyoruz. Dünyada.” açıklamayı yaptı.

İsrailli aşırı sağcı bakan Eliyahu katıldığı bir radyo programında nükleer bomba kullanımının Gazze için bir olasılık olduğunu söyledi.

Bu açıklamanın ardından Başbakan Binyamin Netanyahu, Eliyahu’yu kabine toplantılarından süresiz olarak uzaklaştırdı.

Günün önemli manşetleri
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
    Biden'ın başını belaya sokacak anket!  Aradaki fark genişliyor: Etkili bir başkan olmak için çok yaşlıyım Biden’ın başını belaya sokacak anket! Aradaki fark genişliyor: Etkili bir başkan olmak için çok yaşlıyım
Korkunç kaza!  Kafa kafaya çarpıştılar: Ölü ve yaralılar olduKorkunç kaza! Kafa kafaya çarpıştılar: Ölü ve yaralılar oldu
"Özel kazanırsa mesleği bırakacağım" Dedi!  Aktif gazeteciliği bırakıp isim vermeden Altaylı'yı hedef aldı.“Er kazanırsa mesleği bırakacağım” dedi! Aktif gazeteciliği bırakıp isim vermeden Altaylı’yı hedef aldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking