Güncel Haberler

Eurostat: Avrupa Birliği en fazla Türkiye’ye atık ihraç etti

Eurostat’ın açıkladığı verilere göre Türkiye, 12,4 milyon tonluk hacimle toplam atık ihracatının yüzde 39’unu aldı.

REKLAM

Avrupa Birliği’nin (AB) resmi istatistik kurumu Eurostat, 2022 yılında ihraç edilen 32 milyon ton atığın ağırlıklı olarak Türkiye’ye gönderildiğini açıkladı.

Avrupalı ​​kurum, Türkiye’nin 12,4 milyon tonluk hacimle toplam atık ihracatının yüzde 39’unu aldığını kaydetti.

İkinci en büyük destinasyon ise 3,5 milyon tonla Hindistan olurken, onu 2 milyon tonla İngiltere, 1,6 milyon tonla İsviçre, 1,6 milyon tonla Norveç ve 1,6 milyon tonla Mısır izledi.

Pakistan’a 1,2 milyon ton, Endonezya’ya 1,1 milyon ton, Fas ve ABD’ye ise 800 bin ton atık ihraç edildi.

2022 yılında AB, 17,8 milyon ton demirli metal (demir ve çelik) atığı ihraç etti ve bu, Avrupa Birliği’nden yapılan tüm atık ihracatının %55’ini oluşturdu.

Atık ihracatı 2021 yılına göre yüzde 3 düşerken, AB dışı ülkelerden atık ithalatı da yüzde 5 düşüşle 18,7 milyon tona geriledi.

AB’den ihraç edilen tüm demirli metal atıkların neredeyse üçte ikisine (%60) denk gelen 10,7 milyon ton Türkiye’ye ihraç edildi.

Ayrıca 4,9 milyon tonluk, yani AB’nin atık ihracatının %15’ini oluşturan önemli miktarda kağıt atığı da Türkiye’ye gönderildi. Toplam kağıt atık ihracatının yüzde 30’unun yapıldığı Hindistan, bu alanda ilk sırada yer alıyor.

AB, 4,2 milyon ton demirli metal ve 2,4 milyon ton kağıt ithal etti.

En fazla atık ithal eden ülke İngiltere olurken, buradan 1,3 milyon ton demirli metal atığı ve 1,2 milyon ton atık kağıt ithal edildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu
meritking